Czy jeśli mądrzy ludzie są smutniejsi, to smutni ludzie są mądrzejsi? Kilka słów o książce "Mądrość i różne niemądrości" prof. Wiesława Łukaszewskiego.

Czy jeśli mądrzy ludzie są smutniejsi, to smutni ludzie są mądrzejsi?

„Mądrość i różne niemądrości” profesora Wiesława Łukaszewskiego to inspirująca książka, która pomaga uporządkować sobie wiedzę na temat mądrości w ujęciu psychologicznym. Wszystko, jak to zwykle w naukowych książkach bywa, opatrzone dowodami w postaci badań. Autor co prawda wielokrotnie słyszał, że pisanie o mądrości to nie jest zbyt mądre zajęcie, ale ripostował, że jak adwersarz zmądrzeje, to zmieni zdanie ;)

Czym jest mądrość i co się na nią składa? Dlaczego jedni są mądrzejsi od drugich? W jaki sposób mierzyć mądrość? Ilu jest mądrych? Kto jest mądrzejszy od kogo? Czy mądrość to wiedza, a jeśli tak to jaka? Czy mądrość to pewien sposób funkcjonowania ludzkiego umysłu? Czy mądrość potrzebuje równowagi? Czym jest niemądrość i w jakich mechanizmach się przejawia? Refleksje płynące z tej książki nie są zbyt optymistyczne. W skrócie: mądrych jest niewielu i trudno być mądrym, niemądrych jest bez liku i ciężko jest mądrym funkcjonować pośród nich.

Jeżeli chcesz się przybliżyć do zrozumienia tego czym jest mądrość, książkę polecam. Zwłaszcza fanom psychologii i tym którzy lubią szperać w swoich głowach. Niestety nie daję gwarancji, że po książce staniecie się mądrzy, za to na bank przybędzie wam wiedzy ;)

9/10