Okradanie zawodników MMA z pensji, czyli Nagły Atak Cebuli i prawa autorskie w tle

Przeciętny fan MMA to mentalny uber Janusz! Dlaczego tak myśle, o tym niżej.

Dużo się ostatnio dzieje w świecie polskiego MMA- Damian Janikowski podpisał kontrakt z KSW, które ogłosiło, że robi gale na Stadionie Narodowym- 67 tysięcy luda, to robi wrażenie. Pojawiły się już spekulacje kto zawalczy na tej gali, a internetowi spece i matchmakerzy zestawiają Popka z Nastulą 😂 Ale dzisiejszy wpis nie o tym. Wpis dotyczy ciekawego moim zdaniem problemu praw autorskich w sieci i mentalności fanów.

Policja zatrzymała osobę która udostępniała nielegalnie w transmisji live na Facebooku ostatnią galę KSW 37 z Krakowa! Gala była transmitowana w systemie PPV (dla laików- żeby zobaczyć trzeba zapłacić) i kosztowała 40pln. Polsat złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i policja zatrzymała jedną(!) z wielu osób która nielegalnie streamowała gale w internecie. Sprawdzili ile osób obejrzało jego transmisje, a było to 33 tysiące osób, pomnożyli to razy 40pln i oszacowali sumę szkody. Wyszło im sporo ponad bańkę... A przecież mogło wyjść dużo więcej, bo niektóre nielegalne transmisje miały ponad 200 tysięcy wyświetleń 😈 I tu zaczęło sie internetowe piekło. Janusze MMA rozpętali w komentarzach pod artykułami gównoburze. Nie pojawiły się tam prawie żadne merytoryczne argumenty, tylko wpisy w stylu- "dobrze zrobił, ten cyrk powinien być oglądany za darmo, w życiu nie zapłacę im nawet złotówki, umrzyjcie, nie dam tym chujom nawet złotówki, jebać was pazerne kurwy". Wpisy od których czuć Januszocebulą na kilometr.

Co uważam w tej sprawie za największe nieporozumienia:
- Ludzie są przekonani, że gala powinna być dostępna za darmo. Rozumiem, że z takim podejściem oczekujesz też, żeby zawodnicy walczyli za darmo, sala była za darmo, reklama była za darmo, oprawa była za darmo... Ogólnie w Polsce wszystko powinno być za darmo, tylko twoja praca powinna być wynagradzana 😀
- Ci którzy obejrzeli ten live stream na Facebooku i tak nie kupili by tej transmisji, więc szkoda nie występuje. A ja nigdy nie kupił bym mercedesa, więc sąd nie może mnie skazać za jego kradzież i udostępnienie na osiedlu ziomkom do bezpłatnych przejażdżek 😂 Wiem, to skomplikowany przypadek, bo Mesio jest dobrem materialnym, a transmisja nie, co nie oznacza, że nie wstępuje szkoda. Szkoda występuje, a przed sądem będzie dyskutowana przez prawników, prokuratora i sąd jej wysokość. Pewnie nie będzie to wspomniany milion, ale połowa tej kwoty.
- Kasa z PPV idzie do kieszeni właścicieli KSW, więc to nie grzech jest okraść bogatego. Dość popularna etyka internetowych Robin Hoodów. Problemem jest to, że kasa z PPV idzie też dla zawodników, w procencie wynegocjowanym przez nich w swoich kontraktach. Więc drogi Januszu, może okradasz i właścicieli, ale przy okazji okradasz z hajsu zawodników, którzy ryzykują dla Ciebie zdrowiem i życiem walcząc w klatce, żebyś miał rozrywkę w sobotni wieczór. Fajnie co?
- KSW nic nie straciło, bo mieli więcej wyświetleń reklam=dostali więcej kasy od sponsorów. Wyświetlenia reklam z netu nie liczą się do puli wyświetleń z TV, a już na pewno nie te z nielegalnych streamów. No to se zarobili hajsu dzięki tobie 😂
- KSW TV miało problem z serwerami, więc udostępnienie streamu było legalne i zasadne. Tak, a jak PKP ma problem z pociągiem, to można jeździć w te i nazad po Polsce bez biletu. Logika milion!
- Jak koleś wykupił transmisje, to może udostępniać ją komu chce, bo to jego sprawa. A jak kupisz płytę swojego ulubionego wykonawcy to też możesz/chcesz ją udostępniać komu chcesz w necie? Podpowiem Ci, bo widzę żeś zmięszany- nie możesz.
- Osoby które najgłośniej krzyczą o tym, że KSW to cyrk i nie zapłacą za niego nawet złotówki za chwile piszą, że oglądały na live streamie. Moja rada, jak Ci się nie podoba to nie oglądaj, nie będziesz się musiał tak denerwować. To jest bardzo proste.
- Nikt nie zarabia na takich nielegalnych streamach. Więc nie ma straty. To bzdura, bo każda strona zamieszczająca takie linki żyje z reklam które się na niej znajdują. Po prostu żerują na cudzej ciężkiej pracy, a Ty im pomagasz.
- Jak mnie nie stać na transmisje, to zasadne jest, że oglądam ją na nielegalnym linku. Nie myl oglądania streamu z jego udostępnieniem, tak jak nie myl kradzieży Mercedesa z przejażdżką z kolegą kradzionym Mercedesem. Policja nie ściga oglądających, tylko tych co udostępnili. Ja osobiście uważam, że jak Cie nie stać, to nie miałbym do Ciebie najmniejszej pretensji, że oglądałeś nielegalnie. Pod warunkiem, że naprawdę Cie nie stać, a nie za te kasę tego wieczoru się najebałeś i pózniej pisałeś, że KSW złodzieje, bo Ci nielegalny link nie działał 😂 Obawiam się jednak, że sąd i prokurator nie są tak szlachetni jak ja.

Podsumowując. Ten problem jest nowy w środowisku mma i intrygujący. Była okazja do fajnej twórczej debaty i mogły zostać poruszone w publicznej dyskusji naprawdę ciekawe argumenty: Czy w długofalowej perspektywie taki live stream sie nie opłaca właścicielom KSW? Czy nie promuje on marki wsród osób które obecnie mają problem z kasą, ale mogą za kilka lat kupować PPV i zostać wiernymi fanami? Jaka jest realna szkoda dla Polsatu z tytułu nielegalnej transmisji, jakie jest orzecznictwo sądów w podobnych sprawach? Czy takie działania nie budują świadomości o istnieniu MMA u szerokiej części społeczeństwa? Czy dostęp do kultury powinien być bezpłatny i czy nie jest to społecznie korzystne? Zamiast tego obejrzałem wysyp Januszy piszących- "daj mi ty cwelu za darmo, bo ja chce mieć! A ogólnie to jest chujowe i nie warto oglądać". #kurtyna

PS. Bez hipokryzji. Sam nie jestem święty i ze wstydem przyznaje, że ściągnąłem kilka płyt w życiu z sieci czy obejrzałem gale na streamie. Różnica jest taka- nie wchodziłem na fanpage i nie ubliżałem zespołowi na ich profilu od pazernych chujów, nie domagałem się żeby rozdawali płyty za darmo, a jak przestałem być szczeniakiem i zacząłem zarabiać pieniądze, to wcieliłem w życie hasło #kupujciepolskierapplyty i nadrobiłem wszystkie płytowe zaległości. Do czego serdecznie każdego z was zachęcam

1.jpg
Grzegorz Sobieszek