Tajlandia 2014 - Phuket - vol. 3

Czas na podsumowanie 10 dniowego pobytu na Phuket. Tak jak pisałem wcześniej jest to Mekka fighterów. Klubów do wyboru są dziesiątki, ale trzy największe to Tiger Gym, AKA Thailand i Phuket Top Team. Na tych trzech się skoncentrowaliśmy.
Najlepiej zbadaliśmy oczywiście opisany już wcześniej Tiger Gym. W moim odczuciu jest to bardzo przereklamowany klub jeżeli chodzi o wiele spraw. Pierwsza i najważniejsza, chujowy (nie boje się tego słowa) klimat. Trenerzy podchodzą do Ciebie jakbyś im coś zrobił (zwłaszcza część trenerów z MT). Za wszystko musisz płacić, nawet pożyczenie starych klubowych rękawic i ochraniaczy kosztuje i to sporo 😀 Nic za darmo. Uwagi trenera też za darmo nie dostaniesz. Na MT poznałem przez ten czas 1 (słownie jedną) nową technikę. Nie bierzesz indywidualnych lekcji=zero poprawiania techniki. Chodzi tylko to to żeby cię zajechać fizycznie. Z równym powodzeniem mógłbyś w worek tłuc w swojej piwnicy. Efekt podobny a koszty wyraźnie mniejsze... Do tego opisywany już wcześniej sparing i zdewastowana noga. Przez idiotę trenera nie mogłem chodzić normalnie przez 5 dni, a techniki robiłem często ze łzami w oczach, tak noga rwała :/ Na szczęście okłady z lodu i masaże sportowe mnie uleczyły. Grupa BJJ prowadzona przez Fernando Maccachero to inny temat, ale też jak dla mnie techniki bez powiązania ze sobą i brak jakiegoś zajawkowego klimatu na zajęciach. Wiadomo, że każdy jest z innej bajki a trener nie bardzo pełnił funkcje łączącą te bajki. Czasami zastępstwo za trenera brał purpurowy pas i prowadził zajęcia mimo, że na sali były czarne i brązowe pasy z całego świata. Czasami odwoływano trening bez informowania o tym nikogo, przychodzisz a tu pusta sala...Treningi NO GI wyraźnie pod MMA i kilku zawodników z Kaukazu (pamiętacie Mairbeka Taisumova z którym bił się Bandel na UFC w Sztokholmie, to ta ekipa) ponieważ są tu stałymi rezydentami. Poziom generalnie dobry. Kilka czarnych pasów, kilka brązów (w tym typ co robi zajebiste filmiki o BJJ Stuart Cooper, autor najpopularniejszego sztosu o ADCC) i sporo purpur i niebieskich. Od groma zawodników MMA. Z UFC, ONE FC, M1 itd. Generalnie uważam, że Tiger Gym to wielka fabryka mająca na celu wypompowanie z ludzi pieniędzy. Największy sens jest tam jechać jeśli trenujesz MMA i chcesz zrobić zdrowie i posparować przed walką. Tajski na słabym poziomie (w porównaniu z innymi gymami w Tajlandii, bo w porównaniu z Polską wciąż jest to kosmos).
Drugi sprawdzony Gym to Phuket Top Team. Wizytę tam zawdzięczamy poznanemu przez przypadek na śniadaniu Rafałowi (Polak mieszkający i trenujący na stałe na Majorce). To On nam gorąco rekomendował ten klub. Testowaliśmy na sobie kilka razy BJJ w kimonach, treningi prowadził Olavo Abreu (czarny pas III stopnia pod Carlsonem Gracie) mega(!) sympatyczny jegomość. Zajęcia w super atmosferze, techniki logiczne i wynikające jedna z drugiej. Stara szkoła BJJ. Wszystko ciasno z presją i bardzo konsekwentnie. Poziom różny, od słabych białych pasów do mocnne czarne pasy z całego świata. Sam klub mniejszy niż Tiger, z dwoma ringami i salą do BJJ/MMA i oktagonem. Na zajęciach MT dużo osób i prowadzone w weselszej atmosferze niż w Tigerze. Moim zdaniem jest to najlepszy klub na Phuket w kategorii klimat, trenerzy i zgrana ekipa. Wszyscy razem trenują, razem jedzą posiłki w pobliskiej knajpie dla sportowców, razem imprezują i startują w zawodach. Tak jak być powinno 👍 Minusa daje za kradzież podczas treningu ciapków marki havaianas, niechaj ci złodziejaszku nogę ujebie za to żem musiał do dom boso wracać 😊
Kolejny odwiedzony klub to AKA Thailand, filia legendarnej american kickboxing academy. Jest to najlepiej odpicowany klub w jakim byłem w Azjii. Wielka mata, 300m2, wielka przestrzeń, wszystko zrobione jak na filmach z USA. Bardzo bardzo pro. Za klub odpowiada weteran UFC Mike Swick. Treningi ciut droższe niż w pozostałych miejscach, ale w zasięgu polskiego portfela. W tym klubie sprawdziliśmy tylko trening BJJ, bo czasu nie starczyło na resztę. Co prawda ekipa z Polski (pozdro Michał) która była z nami równolegle nie polecała nam tego klubu, to stwierdziliśmy "nie dotknę nie uwierzę". BJJ prowadziło dwóch Brazoli z czarnymi pasami z Checkmatu. Niestety nie są wymienieni na stronie jako trenerzy więc nie pamiętamy ich nazwisk. Klub nowiutki z tego tytułu na zajęciach bardzo mało osób. Na początkującym BJJ ok 5 par. Na zaawansowane BJJ przyszedł oprócz naszej dwójki tylko jeden chłopak, w związku z tym trener powiedział "że sorry dziś zajęcia nie odbywają się, zmienili termin wczoraj i recepcja odda nam kasę a on pokaże nam kilka sztosów na boku". Przez godzinę jeden z Brazoli tłumaczył nam na boczku fajne ataki z motyla, ale po portugalsku, bo nie czaił ni w ząb angielskiego... 😃 Co zrozumieliśmy to okaże się na sparingach 😜 Na koniec były problemy z odzyskaniem kasy za treningi które się nie odbyły, ale na szczęście udało się. Podsumowując ten klub ma duże szanse stać się centrum szkoleniowym zawodników MMA w tej części świata, ale jeszcze sporo czasu upłynie zanim się tak stanie Zainwestowano tam grube piniondze💰 Z ciekawostek to równolegle z nami na Phuket przebywali i trenowali w tym gymie Piotr Bagiński, Michał Materla i Michał Szlendak z Berserkerów.
W sumie. Na Phuket warto przyjechać trenować MMA, BJJ, robić zdrowie i sparować przed walkami. Jest mega infrastruktura, ciepło, plaża, morze, surfing, knajpy z dietą dla sportowców i jest tanio. Jeśli chodzi o Muay Thai to znam o wiele lepsze Gymy w Tajlandii niż te wyżej wymienione. W jednym już obecnie trenujemy, bo przenieśliśmy się na wyspę Koh Samui, do klubu pod patronatem światowej federacji zawodowców WMC. O tym jak tu jest napisze później. Pozdro dla wszystkich, szczególnie dla całej ekipy z Goryla. 👊💪🌴🏄☀️🐵

PS 1 Mega pozdrówki i dziękówa za pomoc oraz wszelkie wskazówki dla Rafała Pozorskiego. Trzymaj się chłopie i pamiętaj, że Majorka od Warszawy wcale nie jest tak daleko :)
PS 2 Po wielu naszych sparingach w parterze lokalni trenerzy uważają, że polskie BJJ trzyma bardzo wysoki poziom 👍
PS 3 Gratuluje naszym chłopakom z Goryla wygranych walk podczas Warszawskiego Turnieju Muay Thai!