"Nie gęsi" - historia projektowania i moja miłość do dizajnu - recenzja książki.

Są rzeczy których daty narodzin nie znamy 🤷🏻‍♂️ Po prostu w pewnym momencie okazuje się, że są one wpisane w nas - tacy jesteśmy. Tak jest z moją fascynacją dizajnem.

Mimo teoretycznie niesprzyjających życiowych okoliczności wykształciło się we mnie zamiłowanie do pięknych przedmiotów i zjawisk. Jeśli miałbym na upartego poszukać przyczyn, to chyba jedną z głównych byłaby amatorsko uprawiana fotografia 📸

Już w liceum pożyczyłem od kolegi swój pierwszy aparat (Zenith 12XP) i zapisałem się do kółka fotograficznego w lokalnym domu kultury. To była dla mnie jedyna szansa robić zdjęcia tanim kosztem, bo w kółku ciemnia fotograficzna, przeterminowany papier do odbitek i odczynniki chemiczne były za free. Jedyne co człowiek musiał mieć to własna klisza. Dorabiałem sobie zbierając truskawki i pieląc róże w szklarniach, a całą zarobioną kasę przeznaczałam na filmy. Do dziś pamiętam jak kupiłem pierwszego Ilforda. Cieszyłem się jak Polak nieszczęściem somsiada 😜 Moja domowa wanna wanna była nieustannie zajęta przez odbitki które godzinami płukałem, co było powodem do niekończących się awantur z braćmi. Zrobiłem tysiące beznadziejnych zdjęć i kilka dobrych. Uczyłem się. W moim kółku fotograficznym instruktorem był Pepek, wtedy student łódzkiej filmówki. On z nami rozmawiał o tym, o czym nikt nigdy wcześniej ze mną nie rozmawiał: czym jest piękne zdjęcie. Czym w ogóle jest piękno, co to jest symbol, jak patrzeć na architekturę.... 🤔 Wtedy zacząłem zwracać uwagę na otoczenie i zdawać sobie pytania których nigdy sobie nie zadałem.

W moim domu nie rozmawiało się o sztuce czy dizajnie. Fotografia mnie zmieniła, miałem nawet epizod ze szkołą fotograficzną. Teraz (20 lat później) „rzeczy piękne” są dla mnie bardzo istotne w życiu. Dlatego kupiłem tę książkę. W treści jest przeciętna, choć można się sporo dowiedzieć o historii projektowania, ale ilustrujące ją grafiki to jest kurwa jakiś absolutny sztos!

Dla wszystkich zajaranych pięknem lub zawodowo zajmujących się tworzeniem.

10/10 #biblioteka_griszki

1.jpg